WordPress Admin Yolu (URL) Değiştirme

YouTube video

Wordpress web sitelerimizin güvenliğini artırmak için admin paneli yolu (/wp-admin – /admin) adreslerini değiştirme etkili bir yöntemdir. WPS hide login eklentisi sayesinde web sitemize deneme yanılma yöntemleri ile zarar vermek isteyen kişilere önlem alacağız. Bu eklentiyi web sitelerimde kullanıyorum web sitemize yük bindirmiyor ve yavaşlatmıyor. Manuel kod ile değiştirme ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır.

Wordpress Admin Paneline Giriş Yapın

Web sitenizin yönetim paneline giriş yapın. Ardından Eklentiler> Yeni Ekle linkine tıklayarak eklentiyi indireceğimiz sayfaya giriş yapıyoruz.

image

WPS Hide Login Eklentisini İndirin

Anahtar Kelime bölümünün arama kutusuna WPS Hide Login yazıp Enter tuşuna basıp eklentiyi aratıyoruz. Ardından karşımıza çıkan geliştiricisi “WPServeur, NicolasKulka, wpformation” WPS Hide Login yanında ki Şimdi Kur butonuna tıklıyoruz. Kısa bir süre eklentimizin kurulmasını bekliyoruz.

WPS Hide Login Eklentisini İndirin

Wordpress wp-admin Giriş Yolunu Değiştirme

Eklentinin ayarlarını yapılandırmamız için Settings butonuna tıklıyoruz. Ardından bizleri eklentinin ayarlarını yapılandırabileceğimiz sayfaya yönlendirecek.

Wordpress wp-admin Giriş Yolunu Değiştirme

Admin Paneli Giriş Yolu Ayarları

Login URL alanına değiştirmek istediğimiz yeni Admin Panel URL adresimizi yazıyoruz. Login url adresine yaratıcı ve kolay bulunmayan URL ile değiştirmeniz önerilir. Örneğin “Yönetim, Panel, Sistem” gibi bulunması kolay URL adresleri ile değiştirmemelisiniz.

Admin Paneli Hatalı Giriş Sayfası Yönlendirme Ayarları

Redirection URL admin panelimize “/admin – /wp-admin” şeklinde hatalı giriş yapmış kişilere göstereceğimiz sayfadır. Dilerseniz web sitenizin 404 sayfasını veya ana sayfanızı adresini yönlendirebilirsiniz. Bu adımları yaptıktan Değişikleri Kaydet butonuna basıyoruz. Admin panel URL adresimiz başarı ile değişiyor.

Değiştirdiğim Admin Panel URL Adresini Unutursam Ne Yapmalıyım?

Admin panel URL adresinizi unutursanız eklentiyi pasif etmeniz gerekmektedir. Web sitenizin barındığı cPanel veya FTP adreslerinize girin web sitenizin barındığı dizinin içerisinde bulunan wp-content > plugins dizinine girin. Orada wps-hide-login klasörü olacaktır. Bu klasör Wordpress admin yolu değiştirme için kullandığımız eklenti. wps-hide-login eklentisinin isminin yanına 1-3 gibi sayılar veya kelimeler ekleyip eklentiyi pasif bırakıyoruz. Bu adımları yaptıktan sonra Wordpess web sitemizin admin panel uzantısı varsayılana geri dönecektir. Admin panelimize www.alanadnizi.com/wp-admin/ adresinden tekrar giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra cPanel veya FTP adresinize girerek ismini değiştirdiğimiz eklentinin ismini tekrar wps-hide-login yapıyoruz. Ve eklentimiz tekrar aktif oluyor, eklentinin ayarlarını tekrardan yapılandırıp unuttuğunuz URL adresini değiştirebilirsiniz.

Bu makalemizde WordPress Admin Yolu Değiştirme konusunu anlattık. Web sitenizin güvenliğini sağlamak için bu yöntemden daha fazlası gerekmektedir. Profesyonel bir desteğe ihtiyacınız var ise bizler ile iletişime geçebilirsiniz.


İlgili Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir