Wordpress E-Ticaret İçin Uygun mudur? Dikkat Edilmesi Gereken 4 Madde

Wordpress çok kapsamlıdır. Blog sitesini de wordpress ile kurabilirsiniz, bir E-ticaret web sitesini de wordpress ile kurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken Wordpress vereceğiniz hizmet için yeterli olur mu? Kimler Wordpress tercih etmeli, kimler etmemeli? O halde konuya değinelim 🙂

Kimler Wordpress WooCommerce Tercih Etmeli?

Küçük ve orta ölçekli firmalar Wordpress WooCommerce tercih edebilirler. Giyim, mobilya, aksesuar, ayakkabı, vb sektörler için uygundur. Çok aşırı derece ürün yelpazenizin olması Wordpress için engel değildir. Profesyonel kurulmuş bir wordpress e-ticaret sitesi ile müşterilerinize hizmet verebilirsiniz. Wordpress SEO uyumlu olduğu için ilanlarınızı kolaylık ile öne çıkarabilirsiniz. Günümüzde Wordpress e-ticaret siteleri her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bunun en temel sebebi ise sürekli gelişiyor ve yeniliklere açık olmasından kaynaklı. Çok aşırı özelleştirmelere ihtiyacınız yok ise wordpress sizin için uygundur. Fakat Wordpress E-ticaret sitenizi bilgili ve deneyimli kişilere yaptırmanız sizin için bir artı olacaktır. Hiç bilmeyen bir kişinin yaptığı e-ticaret web sitesinde hız problemleri ve seo sorunları oluşabilir. Hedeflerinize hızlı ulaşmanız için işinde uzman kişiler ile çalışmanız sizin faydanıza olacaktır.

Kimler Wordpress WooCommerce Tercih Etmemeli?

Çok fazla özelleştirmeye ihtiyacı olanlar örneğin bir ürünün her varyasyonunu ayrı indeksletmek isteyenler wordpress de sorun yaşamaktadır. Ve bazı e-ticaret yazılımı hizmeti veren firmaların stok takip programları daha gelişmiş. Örneğin hem Trendyol’da satış yapıp hem de kendi sitenizde satış yaptığınızda stok düşsün diyor iseniz bu Wordpress bünyesinde mevcut bir şey değildir. Bunu entegre etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden büyük firmalar wordpress yerine stok karışmaması için özel yazılımlar tercih etmektedir. Fakat stok kontrolü için bir çok ara yazılım mevcuttur.

Wordpress Web Sitede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Web sitenizi Responsive “mobil uyumlu” hazırlamanız gerekmektedir. Temanızı profesyonel bir tema seçmeniz ve lisanslı seçmeniz yararınıza olacaktır. Görselleri sıkıştırarak yüklemeniz web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar. Tasarımınızı güzel ve markanızı temsil edecek renkler ile yapmanız web sitenizi daha şık gösterecektir. Aşırı karışık tasarımlardan kaçınılmalı müşterilerinizin aradıklarını kolay bulabileceği bir web site tasarlamanız gerekmektedir. Örneğin müşteri siteye girdiğinde ürün kategorisini ararken zorlanmamalı. En çok sattığınız popüler olan ürünlerinize erişebilmeli. Sipariş verir iken ödeme adımları profesyonel hazırlanmalı sanal post ayarlarının yapılandırılması gerekmektedir. Sipariş vermek isteyen müşteriler bazen güvenmeyip sipariş vermediği görünmektedir. Bunun en temel etkeni sitenin güvenilir bir tasarıma sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden sitenize hataların bulunmaması ve müşteri odaklı tasarlanmasında dikkat etmenizi önermekteyiz. Müşterileriniz siteye kolay üye olabilmeli ve sipariş adımlarını kolaylık ile tamamlıya bilmeli karmaşık ve müşterilerin kafasını karıştıracak işlemlerden uzak durmanızı tavsiye etmekteyiz.

Bir E-Ticaret Web Sitesinin Artıları Nelerdir?

Firmanıza özel bir E-ticaret web sitenizin olması firmanıza olan güveni ve müşteri erişimini artıracaktır. Trendyol, Hepsiburada gibi popüler pazaryerlerinde satış yapıyor iseniz sitenizin olması sizin için büyük bir artı olacaktır. Müşteriler Pazaryerinde alacağı ürünü pahalı ürünü firmanın ismini yazarak Google arama motorunda aratmaktadır. Bu yüzden pazaryerlerinde satış yapıyor iseniz mağaza isimi ile e-ticaret web sitenizin isimi benzer olmalı ve SEO yapılandırılmasının doğru yapılması gerekmektedir. Örneğin pazaryerlerin sizden %10 komisyon alıyor ise kendi sitenizde %10 bir indirim yaparak müşterilerinizi sitenizden alışveriş yapması için teşvik edebilirisiniz. Buda siparişlerinize olumlu dönüş sağlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir